Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QT1080-ISG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy QT1080-ISG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
QT1080-ISG
| Part No | QT1080-ISG |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC SENSOR QTOUCH 8CHAN 32QFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 32-VFQFN Exposed Pad |
|---|---|
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 32-QFN (5x5) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Capacitive Touch Buttons 32-QFN (5x5) |
| Voltage - Supply: | 2.8 V ~ 5 V |
| Interface: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Proximity Detection: | Yes |
| Email: | info@shengyuic.com |
| LED Driver Channels: | - |
| Series: | QTouch™ |
| Current - Supply: | 4.5mA |
| Type: | Buttons |
| Other Names: | 427-1090 427-1090-2 427-1090-ND |
| Resolution: | 8 b |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs: | 8 |
Introduce
We can supply QT1080-ISG , send us a request quote to request QT1080-ISG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number QT1080-ISG.The price and lead time for QT1080-ISG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part QT1080-ISG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





