Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QID1210006 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy QID1210006 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
QID1210006
| Part No | QID1210006 |
|---|---|
| Manufacturer | Powerex, Inc. |
| Description | MOD IGBT 1200V 100A SPLIT SI/SIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | - |
|---|---|
| Mounting Type: | - |
| Input: | Standard |
| Supplier Device Package: | - |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 100A |
| Configuration: | 2 Independent |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| IGBT Type: | - |
| Detailed Description: | IGBT Module 2 Independent 1200V 100A 570W |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 1200V |
| Power - Max: | 570W |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| NTC Thermistor: | No |
| Series: | - |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 6.5V @ 15V, 100A |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce: | 16nF @ 10V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 1mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply QID1210006 , send us a request quote to request QID1210006 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number QID1210006.The price and lead time for QID1210006 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part QID1210006.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





