Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Q8012NH5RP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy Q8012NH5RP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
Q8012NH5RP
| Part No | Q8012NH5RP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | TRIAC ALTERNISTOR 800V 12A TO263 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.3V |
| Supplier Device Package: | TO-263 (D2Pak) |
| Configuration: | Single |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | TRIAC Alternistor - Snubberless 800V 12A Surface Mount TO-263 (D2Pak) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Voltage - Off State: | 800V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 50mA |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 12A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 50mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Triac Type: | Alternistor - Snubberless |
| Series: | - |
| Other Names: | Q8012NH5 RP Q8012NH5RPTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 110A, 120A |
Introduce
We can supply Q8012NH5RP , send us a request quote to request Q8012NH5RP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number Q8012NH5RP.The price and lead time for Q8012NH5RP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part Q8012NH5RP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






