Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Q4006R4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy Q4006R4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
Q4006R4
| Part No | Q4006R4 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | TRIAC 400V 6A TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-3 |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.3V |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Configuration: | Single |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | TRIAC Standard 400V 6A Through Hole TO-220AB |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Off State: | 400V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 25mA |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 6A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 50mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Triac Type: | Standard |
| Series: | - |
| Other Names: | F5289 Q4006R4-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 65A, 80A |
Introduce
We can supply Q4006R4 , send us a request quote to request Q4006R4 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number Q4006R4.The price and lead time for Q4006R4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part Q4006R4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






