Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MWI300-17E9 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MWI300-17E9 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MWI300-17E9
| Part No | MWI300-17E9 |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | MOD IGBT SIXPACK E+ |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | E+ |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Input: | Standard |
| Supplier Device Package: | E+ |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 500A |
| Configuration: | Three Phase |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| IGBT Type: | NPT |
| Detailed Description: | IGBT Module NPT Three Phase 1700V 500A 2200W Chassis Mount E+ |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 1700V |
| Power - Max: | 2200W |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| NTC Thermistor: | Yes |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MWI |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 2.7V @ 15V, 300A |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce: | 33nF @ 25V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 1mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
Introduce
We can supply MWI300-17E9 , send us a request quote to request MWI300-17E9 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MWI300-17E9.The price and lead time for MWI300-17E9 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MWI300-17E9.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





