Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MNI5/16-2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MNI5/16-2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MNI5/16-2
| Part No | MNI5/16-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Description | WASHER SHOULDER 5/16 NYLON |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Email: | info@shengyuic.com |
|---|---|
| Diameter - Shoulder: | 0.360" (9.14mm) |
| Diameter - Outside: | 0.620" (15.75mm) |
| Thread/Screw/Hole Size: | 5/16" |
| Thickness - Overall: | 0.094" (2.39mm) 3/32" |
| Series: | MNI |
| Other Names: | MNI 5/16-2 RP384 |
| Material: | Nylon |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 5/16" Shoulder Washer 0.094" (2.39mm) 3/32" Thick Nylon |
| Length - Below Head: | 0.031" (0.79mm) 1/32" |
| Diameter - Inside: | 0.320" (8.13mm) |
Introduce
We can supply MNI5/16-2 , send us a request quote to request MNI5/16-2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MNI5/16-2.The price and lead time for MNI5/16-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MNI5/16-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






