Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MG600J2YS61A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MG600J2YS61A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MG600J2YS61A
| Part No | MG600J2YS61A |
|---|---|
| Manufacturer | Powerex, Inc. |
| Description | IGBT MOD CMPCT DUAL 600V 600A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Module |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Input: | Standard |
| Supplier Device Package: | Module |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 600A |
| Configuration: | Half Bridge |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| IGBT Type: | - |
| Detailed Description: | IGBT Module Half Bridge 600V 600A 2770W Chassis Mount Module |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 600V |
| Power - Max: | 2770W |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| NTC Thermistor: | No |
| Series: | IGBTMOD™ |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 2.5V @ 15V, 600A |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce: | 125nF @ 10V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 1mA |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply MG600J2YS61A , send us a request quote to request MG600J2YS61A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MG600J2YS61A.The price and lead time for MG600J2YS61A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MG600J2YS61A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





