Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MG12JT1M20 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MG12JT1M20 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MG12JT1M20
| Part No | MG12JT1M20 |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Description | RES 1.2M OHM 1/2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 1.2 MOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Safety Metal Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | MG |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Resistance: | 1.2 MOhms |
| Features: | Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C |
| Composition: | Metal Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply MG12JT1M20 , send us a request quote to request MG12JT1M20 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MG12JT1M20.The price and lead time for MG12JT1M20 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MG12JT1M20.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






