Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers > MC44605PG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC44605PG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC44605PG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MC44605PG
| Part No | MC44605PG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 16DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Frequency - Switching: | Up to 250kHz |
|---|---|
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 16-PDIP |
| Output Isolation: | Isolated |
| Voltage - Breakdown: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Converter Offline Flyback Topology Up to 250kHz 16-PDIP |
| Duty Cycle: | - |
| Topology: | Flyback |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 7.5 V ~ 18 V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | GreenLine™ |
| Base Part Number: | MC44605 |
| Internal Switch(s): | No |
| Other Names: | MC44605PGOS |
| Voltage - Start Up: | 14.5V |
| Control Features: | Frequency Control, Soft Start, Sync |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 150°C (TJ) |
| Fault Protection: | Current Limiting, Over Voltage, Short Circuit |
Introduce
We can supply MC44605PG , send us a request quote to request MC44605PG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC44605PG.The price and lead time for MC44605PG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MC44605PG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






