Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC13213R2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC13213R2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MC13213R2
| Part No | MC13213R2 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC RF TXRX+MCU 802.15.4 71-VFLGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 71-VFLGA Exposed Pad |
|---|---|
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| GPIO: | 32 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | IC RF TxRx + MCU 802.15.4 Zigbee® 2.4GHz 71-VFLGA Exposed Pad |
| Voltage - Supply: | 2 V ~ 3.4 V |
| Data Rate (Max): | 250kbps |
| Memory Size: | 60kB Flash, 4kB RAM |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Sensitivity: | -92dBm |
| Frequency: | 2.4GHz |
| Current - Receiving: | 37mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Transmitting: | 30mA |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | I²C, SPI |
| Type: | TxRx + MCU |
| Other Names: | 935313422518 MC13213R2-ND MC13213R2TR |
| RF Family/Standard: | 802.15.4 |
| Protocol: | Zigbee® |
| Power - Output: | 3dBm |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Modulation: | DSSS, O-QPSK |
Introduce
We can supply MC13213R2 , send us a request quote to request MC13213R2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC13213R2.The price and lead time for MC13213R2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MC13213R2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for MC13213R2
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
MC1306DIN | TDK-Lambda Americas, Inc. | LINE FILTER 6A DIN RAIL | RFQ >> |
![]() |
MC1310DIN | TDK-Lambda Americas, Inc. | LINE FILTER 10A DIN RAIL | RFQ >> |
![]() |
MC13190FCR2 | N/A | IC RF TXRX ISM>1GHZ 32-VFQFN | RFQ >> |
![]() |
MC13191FC | N/A | IC RF TXRX ISM>1GHZ 32-VFQFN | RFQ >> |
![]() |
MC13191FCR2 | N/A | IC RF TXRX ISM>1GHZ 32-VFQFN | RFQ >> |
![]() |
MC13192FC | N/A | IC RF TXRX 802.15.4/ISM 32-VFQFN | RFQ >> |
![]() |
MC13192FCR2 | N/A | IC RF TXRX 802.15.4/ISM 32-VFQFN | RFQ >> |
![]() |
MC13193FC | N/A | IC RF TXRX 802.15.4/ISM 32-VFQFN | RFQ >> |
![]() |
MC13193FCR2 | N/A | IC RF TXRX 802.15.4/ISM 32-VFQFN | RFQ >> |
![]() |
MC13201FC | N/A | IC RF TXRX 802.15.4/ISM 32-VFQFN | RFQ >> |
![]() |
MC13201FCR2 | N/A | IC RF TXRX 802.15.4/ISM 32-VFQFN | RFQ >> |
![]() |
MC13202FC | N/A | IC RF TXRX 802.15.4/ISM 32-VFQFN | RFQ >> |
![]() |
MC13202FCR2 | N/A | IC RF TXRX 802.15.4/ISM 32-VFQFN | RFQ >> |
![]() |
MC13203FC | N/A | IC RF TXRX 802.15.4/ISM 32-VFQFN | RFQ >> |
![]() |
MC13203FCR2 | N/A | IC RF TXRX 802.15.4/ISM 32-VFQFN | RFQ >> |
![]() |
MC1320DIN | TDK-Lambda Americas, Inc. | LINE FILTER 20A DIN RAIL | RFQ >> |
![]() |
MC13211 | N/A | IC RF TXRX+MCU 802.15.4 71-VFLGA | RFQ >> |
![]() |
MC13211R2 | N/A | IC RF TXRX+MCU 802.15.4 71-VFLGA | RFQ >> |
![]() |
MC13212 | N/A | IC RF TXRX+MCU 802.15.4 71-VFLGA | RFQ >> |
![]() |
MC13212R2 | N/A | IC RF TXRX+MCU 802.15.4 71-VFLGA | RFQ >> |
![]() |
MC13213 | N/A | IC RF TXRX+MCU 802.15.4 71-VFLGA | RFQ >> |
| MC13213R2 | NXP Semiconductors / Freescale | IC RF TXRX+MCU 802.15.4 71-VFLGA | RFQ >> | |
![]() |
MC13214 | N/A | IC RF TXRX+MCU 802.15.4 71-LGA | RFQ >> |
![]() |
MC13214R2 | N/A | IC RF TXRX+MCU 802.15.4 71-LGA | RFQ >> |
![]() |
MC13224V | N/A | IC RF TXRX+MCU 802.15.4 145TFLGA | RFQ >> |
![]() |
MC13224VR2 | N/A | IC RF TXRX+MCU 802.15.4 145TFLGA | RFQ >> |
![]() |
MC13226V | N/A | IC RF TXRX+MCU 802.15.4 145TFLGA | RFQ >> |
![]() |
MC13226VR2 | N/A | IC RF TXRX+MCU 802.15.4 145TFLGA | RFQ >> |
![]() |
MC13233C | N/A | IC RF TXRX+MCU 802.15.4 48-VFQFN | RFQ >> |
![]() |
MC13233CR2 | N/A | IC RF TXRX+MCU 802.15.4 48-VFQFN | RFQ >> |
![]() |
MC13234CHT | N/A | IC RF TXRX+MCU 802.15.4 48-VFLGA | RFQ >> |
![]() |
MC13234CHTR | N/A | S08 8-BIT MCU S08 CORE 128KB F | RFQ >> |
![]() |
MC13237CHT | N/A | IC RF TXRX+MCU 802.15.4 48-VFLGA | RFQ >> |
![]() |
MC13237CHTR | N/A | S08 8-BIT MCU S08 CORE 128KB F | RFQ >> |
![]() |
MC1330DIN | TDK-Lambda Americas, Inc. | LINE FILTER 30A DIN RAIL | RFQ >> |
| MC13760VFR2 | NXP Semiconductors / Freescale | IC DIGITAL CELL REC 104-BGA | RFQ >> | |
| MC13770FCR2 | NXP Semiconductors / Freescale | IC RF AMP W-CDMA 2.4GHZ 12QFN | RFQ >> | |
| MC13783JVK5 | NXP Semiconductors / Freescale | IC PWR MGT AUD CIRCUIT 247MAPBGA | RFQ >> | |
| MC13783JVK5R2 | NXP Semiconductors / Freescale | IC PWR MGT AUD CIRCUIT 247MAPBGA | RFQ >> | |
| MC13783VK | NXP Semiconductors / Freescale | IC PWR MNGMNT ATLAS 3G 247MAPBGA | RFQ >> | |
| MC13783VK5 | NXP Semiconductors / Freescale | IC PWR MNGMNT ATLAS 3G 247MAPBGA | RFQ >> | |
| MC13783VK5R2 | NXP Semiconductors / Freescale | IC PWR MNGMNT ATLAS 3G 247MAPBGA | RFQ >> | |
| MC13783VKR2 | NXP Semiconductors / Freescale | IC PWR MNGMNT ATLAS 3G 247MAPBGA | RFQ >> | |
| MC13820FC | NXP Semiconductors / Freescale | IC AMP CELL 800MHZ-2.5GHZ 12QFN | RFQ >> | |
![]() |
MC13820FCR2 | N/A | IC AMP CELL 800MHZ-2.5GHZ 12QFN | RFQ >> |
![]() |
MC13821-1575EVK | N/A | KIT EVALUATION MC13821-1575 | RFQ >> |
![]() |
MC13821FCR2 | N/A | IC RF AMP ISM 2.4GHZ 12QFN | RFQ >> |
![]() |
MC13850-1960EVK | N/A | IC MC13850 EVB 1960MHZ | RFQ >> |
![]() |
MC13850-2400EVK | N/A | IC PMU MC13850 EVB 2400MHZ | RFQ >> |
![]() |
MC13850-470EVK | N/A | IC MC13850_470_EVK | RFQ >> |







