Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LX8211-00ISE-TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LX8211-00ISE-TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LX8211-00ISE-TR
| Part No | LX8211-00ISE-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | IC REG LIN POS ADJ 150MA SOT23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Output (Max): | 5.6V |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adjustable 150mA SOT-23-5 |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.175V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Number of Regulators: | 1 |
| Current - Quiescent (Iq): | 220µA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage Dropout (Max): | 0.4V @ 150mA |
| Series: | - |
| Base Part Number: | LX8211 |
| Other Names: | LX8211-00ISE LX8211-00ISE-ND LX8211-00ISETR |
| Voltage - Input (Max): | 6V |
| PSRR: | 50dB (120Hz) |
| Current - Output: | 150mA |
| Control Features: | Enable |
| Protection Features: | Over Temperature, Short Circuit |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
Introduce
We can supply LX8211-00ISE-TR , send us a request quote to request LX8211-00ISE-TR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LX8211-00ISE-TR.The price and lead time for LX8211-00ISE-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LX8211-00ISE-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






