Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LF15CDT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LF15CDT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LF15CDT
| Part No | LF15CDT |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC REG LINEAR 1.5V 500MA DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 500mA DPAK |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.5V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Number of Regulators: | 1 |
| Current - Quiescent (Iq): | 1mA |
| Current - Supply (Max): | 12mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage Dropout (Max): | 1V @ 200mA (Typ) |
| Series: | - |
| Base Part Number: | LF15 |
| Voltage - Input (Max): | 16V |
| PSRR: | 82dB ~ 65dB (120Hz ~ 10kHz) |
| Current - Output: | 500mA |
| Control Features: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
Introduce
We can supply LF15CDT , send us a request quote to request LF15CDT pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LF15CDT.The price and lead time for LF15CDT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LF15CDT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







