Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LF-3011VK with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LF-3011VK with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LF-3011VK
| Part No | LF-3011VK |
|---|---|
| Manufacturer | LAPIS Semiconductor |
| Description | DISPLAY NUM 1DIGIT RED CC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Power Dissipation (Max): | 320mW |
|---|---|
| Package / Case: | 10-SMD, Gull Wing |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Millicandela Rating: | 10mcd |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Red 7-Segment 1 Character Common Cathode 2V 10mA 0.433" H x 0.268" W x 0.197" D (11.00mm x 6.80mm x 5.00mm) 10-SMD, Gull Wing |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Number of Characters: | 1 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.433" H x 0.268" W x 0.197" D (11.00mm x 6.80mm x 5.00mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.31" (8.00mm) |
| Color: | Red |
| Series: | LF-3011 A/K |
| Wavelength - Peak: | 650nm |
| Display Type: | 7-Segment |
| Current - Test: | 10mA |
| Common Pin: | Common Cathode |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
Introduce
We can supply LF-3011VK , send us a request quote to request LF-3011VK pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LF-3011VK.The price and lead time for LF-3011VK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LF-3011VK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





