Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L9777C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy L9777C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
L9777C
| Part No | L9777C |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC REG LINEAR POWERSSO-12 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 12-LSOP (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Output (Max): | 5.1V |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | PowerSSO-12 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC 600mA PowerSSO-12 |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 4.9V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Number of Regulators: | 1 |
| Current - Quiescent (Iq): | 700µA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage Dropout (Max): | 1.5V @ 50mA |
| Series: | - |
| Base Part Number: | L9777 |
| Voltage - Input (Max): | 31V |
| PSRR: | 55dB (100Hz) |
| Current - Output: | 600mA |
| Control Features: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
Introduce
We can supply L9777C , send us a request quote to request L9777C pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number L9777C.The price and lead time for L9777C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part L9777C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






