Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L0103NE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy L0103NE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
L0103NE
| Part No | L0103NE |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | TRIAC SENS GATE 800V 1A TO92 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.3V |
| Supplier Device Package: | TO-92 |
| Configuration: | Single |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | TRIAC Logic - Sensitive Gate 800V 1A Through Hole TO-92 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Voltage - Off State: | 800V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 3mA |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 1A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 7mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Triac Type: | Logic - Sensitive Gate |
| Series: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 10A, 12A |
Introduce
We can supply L0103NE , send us a request quote to request L0103NE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number L0103NE.The price and lead time for L0103NE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part L0103NE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






