Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy K2E200-AD08-02 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy K2E200-AD08-02 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
K2E200-AD08-02
| Part No | K2E200-AD08-02 |
|---|---|
| Manufacturer | ebm-papst Inc. |
| Description | FAN 115VAC 245.5X90MM 479CFM 75W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Static Pressure: | 0.844 in H2O (210.2 Pa) |
|---|---|
| Material - Blade: | Polyamide (PA), Nylon |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage Range: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Voltage - Rated: | 115VAC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Power (Watts): | 90.0W |
| Ingress Protection: | IP44 |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Features: | - |
| Air Flow: | 550.0 CFM (15.40m³/min) |
| Operating Temperature: | -13 ~ 185°F (-25 ~ 85°C) |
| Current Rating: | 0.800A |
| Noise: | - |
| Termination: | 2 Terminals |
| Bearing Type: | Ball |
| Weight: | 5.7 lbs (2.6kg) |
| RPM: | 3200 RPM |
| Material - Frame: | Polypropylene (PP) |
| Size / Dimension: | Square - 245.5mm L x 245.5mm H |
| Series: | K2E200-AD |
| Width: | 90.00mm |
| Other Names: | 381-2843 |
| Approvals: | UL |
Introduce
We can supply K2E200-AD08-02 , send us a request quote to request K2E200-AD08-02 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number K2E200-AD08-02.The price and lead time for K2E200-AD08-02 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part K2E200-AD08-02.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






