Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JJL0E407MSECBN with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy JJL0E407MSECBN with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
JJL0E407MSECBN
| Part No | JJL0E407MSECBN |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Description | CAP 400F 2.5V 20% CHASSIS MOUNT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 7 mOhm |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 400F (EDLC) Supercapacitor 2.5V Radial, Can - Screw Terminals 7 mOhm 2000 Hrs @ 60°C |
| Termination: | Screw Terminals |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 60°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 3.465" (88.00mm) |
| Voltage - Rated: | 2.5V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.500" (12.70mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Series: | EVerCAP® JL |
| Capacitance: | 400F |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 60°C |
Introduce
We can supply JJL0E407MSECBN , send us a request quote to request JJL0E407MSECBN pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JJL0E407MSECBN.The price and lead time for JJL0E407MSECBN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part JJL0E407MSECBN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





