Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IXBN75N170A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IXBN75N170A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IXBN75N170A
| Part No | IXBN75N170A |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | IC TRANS BIPO 1700V SOT-227 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SOT-227-4, miniBLOC |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Input: | Standard |
| Supplier Device Package: | SOT-227B |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 75A |
| Configuration: | Single |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| IGBT Type: | - |
| Detailed Description: | IGBT Module Single 1700V 75A 625W Chassis Mount SOT-227B |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 1700V |
| Power - Max: | 625W |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| NTC Thermistor: | No |
| Series: | BIMOSFET™ |
| Base Part Number: | IXB*75N170 |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 6V @ 15V, 42A |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce: | 7.4nF @ 25V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 50µA |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply IXBN75N170A , send us a request quote to request IXBN75N170A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IXBN75N170A.The price and lead time for IXBN75N170A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IXBN75N170A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





