Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HWCHAS1710AL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HWCHAS1710AL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HWCHAS1710AL
| Part No | HWCHAS1710AL |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Description | CHASSIS ALUM NATURAL 17"L X 10"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Height: | 3.000" (76.20mm) |
|---|---|
| Container Type: | Chassis |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Chassis Metal, Aluminum; Wood Natural Open End(s) 17.000" L x 10.000" W (431.80mm x 254.00mm) X 3.000" (76.20mm) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Weight: | - |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 17.000" L x 10.000" W (431.80mm x 254.00mm) |
| Color: | Natural |
| Series: | HWCHAS |
| Thickness: | 0.778" (19.76mm) |
| Other Names: | HM400 |
| Material: | Metal, Aluminum; Wood |
| Design: | Open End(s) |
| Features: | Separate Panel or Cover Thickness |
| Area (L x W): | 170 in² (1097 cm²) |
Introduce
We can supply HWCHAS1710AL , send us a request quote to request HWCHAS1710AL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HWCHAS1710AL.The price and lead time for HWCHAS1710AL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HWCHAS1710AL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





