Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HAF1002-90STL-E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HAF1002-90STL-E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HAF1002-90STL-E
| Part No | HAF1002-90STL-E |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics America |
| Description | MOSFET P-CH 60V 15A 4LDPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 60V |
|---|---|
| Power Dissipation (Max): | 50W (Tc) |
| Package / Case: | SC-83 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 4-LDPAK |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4V, 10V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | P-Channel 60V 15A (Ta) 50W (Tc) Surface Mount 4-LDPAK |
| FET Feature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| FET Type: | P-Channel |
| Series: | - |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 15A (Ta) |
| Vgs (Max): | +3V, -16V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 90 mOhm @ 7.5A, 10V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply HAF1002-90STL-E , send us a request quote to request HAF1002-90STL-E pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HAF1002-90STL-E.The price and lead time for HAF1002-90STL-E depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HAF1002-90STL-E.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





