Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy H301CSRC-100 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy H301CSRC-100 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
H301CSRC-100
| Part No | H301CSRC-100 |
|---|---|
| Manufacturer | Bivar, Inc. |
| Description | LED ASSY RA 3MM 2LVL RED WTR CLR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 1.7V |
|---|---|
| Configuration: | 2 High |
| Millicandela Rating: | 60mcd |
| Current: | 20mA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LED Circuit Board Indicator 2 High Red (x 2) Clear 1.7V 20mA Round with Domed Top, 3mm, T-1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lens Type: | Clear |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Red (x 2) |
| Series: | H301C |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3mm, T-1 |
| Wavelength - Peak: | 645nm |
| Viewing Angle: | 30° |
Introduce
We can supply H301CSRC-100 , send us a request quote to request H301CSRC-100 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number H301CSRC-100.The price and lead time for H301CSRC-100 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part H301CSRC-100.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





