Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GS-111-0000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy GS-111-0000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
GS-111-0000
| Part No | GS-111-0000 |
|---|---|
| Manufacturer | CW Industries |
| Description | SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Relay Type: | 10,000 Cycles |
|---|---|
| RoHS Status: | Bulk |
| Current - Leakage: | 125V |
| Actuator Style/Size: | - |
| Voltage - DC Spark Over (Nom): | Copper Alloy |
| Illumination: | Standard |
| Switch Function: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Termination Style: | Solder Hook |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Count Rate: | SPDT |
| Description: | SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 104°C |
| Current Rating: | 500mA (AC/DC) |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Contact Finish Thickness: | Silver |
| Actuator Color: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Manufacturer Part Number: | GS-111-0000 |
| Contact Timing: | On-On |
| Series: | GS |
| Release Force: | 2.67mm |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | CWI495 |
| Key Removable Positions: | Not Specified |
| Actuator Diameter: | 4.75mm |
| Expanded Description: | Slide Switch SPDT Panel Mount |
Introduce
We can supply GS-111-0000 , send us a request quote to request GS-111-0000 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number GS-111-0000.The price and lead time for GS-111-0000 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part GS-111-0000.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






