Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GF0701 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy GF0701 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
GF0701
| Part No | GF0701 |
|---|---|
| Manufacturer | CUI, Inc. |
| Description | SPEAKER 8OHM 500MW TOP PORT 91DB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Power - Rated: | 500mW |
|---|---|
| Efficiency - dBA: | 91.00 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.846" (21.50mm) |
| Shape: | Round |
| Material - Magnet: | Ferrite |
| Frequency - Self Resonant: | 310Hz |
| California Prop 65: | Warning Information WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov. |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Ingress Protection: | - |
| Efficiency - Type: | Sound Pressure Level (SPL) |
| Efficiency - Testing: | 500mW/500mm |
| Packaging: | Bulk |
| Port Location: | Top |
| Material - Cone: | Paper |
| Detailed Description: | 8 Ohms General Purpose Speaker 500mW 310Hz ~ 4kHz Top Round 91dB |
| Termination: | Solder Eyelet(s) |
| Power - Max: | 1W |
| Frequency Range: | 310Hz ~ 4kHz |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 2.756" Dia (70.00mm) |
| Series: | GF |
| Type: | General Purpose |
| Technology: | Magnetic |
| Impedance: | 8 Ohms |
Introduce
We can supply GF0701 , send us a request quote to request GF0701 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number GF0701.The price and lead time for GF0701 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part GF0701.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





