Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy G2E160-AY47-01 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy G2E160-AY47-01 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
G2E160-AY47-01
| Part No | G2E160-AY47-01 |
|---|---|
| Manufacturer | ebm-papst Inc. |
| Description | BLOWER ALUMINUM 230VAC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Static Pressure: | 0.200 in H2O (49.8 Pa) |
|---|---|
| Material - Blade: | Steel |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free by exemption / RoHS compliant by exemption |
| Voltage Range: | - |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Voltage - Rated: | 230VAC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Power (Watts): | 280W |
| Ingress Protection: | IP44 |
| Fan Type: | Blower |
| Features: | Capacitor, Thermal Overload Protection (TOP) |
| Air Flow: | - |
| Operating Temperature: | -13 ~ 86°F (-25 ~ 30°C) |
| Current Rating: | 1.23A |
| Noise: | - |
| Termination: | 4 Wire Leads |
| Bearing Type: | Ball |
| Weight: | 8.8 lbs (4kg) |
| RPM: | 2100 RPM |
| Material - Frame: | Aluminum |
| Size / Dimension: | Rectangular/Rounded - 261mm L x 227mm H |
| Series: | G2E160 |
| Width: | 130.0mm |
| Other Names: | 381-3170 G2E160-AY47-01-ND Q3218860 |
| Approvals: | CCC, CE |
Introduce
We can supply G2E160-AY47-01 , send us a request quote to request G2E160-AY47-01 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number G2E160-AY47-01.The price and lead time for G2E160-AY47-01 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part G2E160-AY47-01.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





