Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy G-107-0513 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy G-107-0513 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
G-107-0513
| Part No | G-107-0513 |
|---|---|
| Manufacturer | CW Industries |
| Description | SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | - |
| Actuator Material: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 105°C |
| Contact Material: | - |
| Current Rating: | 500mA (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Slide Switch SPDT Through Hole |
| Actuator Type: | Standard |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | 3.56mm |
| Series: | G |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | G107-0513 G1070513 SW101 |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Switch Travel: | 2.29mm |
| Contact Finish: | - |
Introduce
We can supply G-107-0513 , send us a request quote to request G-107-0513 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number G-107-0513.The price and lead time for G-107-0513 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part G-107-0513.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






