Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FSP150KB-39R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FSP150KB-39R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FSP150KB-39R
| Part No | FSP150KB-39R |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Description | RES 39 OHM 1.5W 10% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 39 Ohms ±10% 1.5W Through Hole Resistor Axial Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 25 Weeks |
| Temperature Coefficient: | -80/ +500ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.315" x 0.276" Rectangular x 0.984" L (8.00mm x 7.00mm x 25.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | FSP |
| Power (Watts): | 1.5W |
| Other Names: | YAG1198 |
| Resistance: | 39 Ohms |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply FSP150KB-39R , send us a request quote to request FSP150KB-39R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FSP150KB-39R.The price and lead time for FSP150KB-39R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FSP150KB-39R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





