Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FRS2.8-03LG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FRS2.8-03LG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FRS2.8-03LG
| Part No | FRS2.8-03LG |
|---|---|
| Manufacturer | Bivar, Inc. |
| Description | ROUND SPACER #4-40 NYLON 3MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Length - Overall: | 0.118" (3.00mm) |
|---|---|
| Threaded/Unthreaded: | Unthreaded |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Round Spacer Unthreaded #4-40 Nylon 0.118" (3.00mm) Natural |
| Gender: | Female, Female |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Weight: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Diameter - Outside: | 0.217" (5.50mm) |
| Color: | Natural |
| Series: | FRS |
| Screw, Thread Size: | #4-40 |
| Type: | Round Spacer |
| Material: | Nylon |
| Features: | - |
| Between Board Height: | 0.118" (3.00mm) |
| Plating: | - |
| Diameter - Inside: | 0.142" (3.60mm) |
Introduce
We can supply FRS2.8-03LG , send us a request quote to request FRS2.8-03LG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FRS2.8-03LG.The price and lead time for FRS2.8-03LG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FRS2.8-03LG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






