Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FR870B-04 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FR870B-04 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FR870B-04
| Part No | FR870B-04 |
|---|---|
| Manufacturer | American Hakko Products, Inc. |
| Description | PREHEATING PLATE 730W 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Wattage: | 730W |
|---|---|
| Control/Display Type: | Digital |
| Workstand: | - |
| Supplied Iron, Tweezer, Handle: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Temperature Range: | 122°F ~ 392°F (50°C ~ 200°C) |
| Base Unit: | FR870B |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Tip Cleaner: | Not Included |
| Series: | - |
| Includes: | Thermocouple, Spare Heating Lamp |
| Type: | Preheating Plate |
| Supplied Tips/Nozzles: | - |
| Other Names: | 1691-1069 |
| Voltage - Input: | 120V |
| Voltage - Output: | - |
| Features: | ESD Safe, Infrared Heating, Preheat Control, Multiple Modes, Switchable Heating Zones |
| Plug Type: | NEMA 5-15P |
Introduce
We can supply FR870B-04 , send us a request quote to request FR870B-04 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FR870B-04.The price and lead time for FR870B-04 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FR870B-04.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





