Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FP75R12KE3BOSA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FP75R12KE3BOSA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FP75R12KE3BOSA1
| Part No | FP75R12KE3BOSA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IGBT MODULE 1200V 75A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Module |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Input: | Standard |
| Supplier Device Package: | Module |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 105A |
| Configuration: | Single |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| IGBT Type: | NPT |
| Detailed Description: | IGBT Module NPT Single 1200V 105A 355W Chassis Mount Module |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 1200V |
| Power - Max: | 355W |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 48 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| NTC Thermistor: | No |
| Series: | - |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 2.2V @ 15V, 75A |
| Other Names: | FP75R12KE3 FP75R12KE3-ND SP000100415 |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce: | 5.3nF @ 25V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 5mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
Introduce
We can supply FP75R12KE3BOSA1 , send us a request quote to request FP75R12KE3BOSA1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FP75R12KE3BOSA1.The price and lead time for FP75R12KE3BOSA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FP75R12KE3BOSA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





