Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FLS0116MX with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FLS0116MX with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FLS0116MX
| Part No | FLS0116MX |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC LED DRIVER OFFLINE DIM 7SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | - |
|---|---|
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads |
| Voltage - Supply (Max): | 20V |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Current - Output / Channel: | - |
| Supplier Device Package: | 7-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Step-Down (Buck) Analog Dimming 7-SOIC |
| Topology: | Step-Down (Buck) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 39 Weeks |
| Frequency: | 20kHz ~ 250kHz |
| Dimming: | Analog |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | FLS0116 |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Type: | AC DC Offline Switcher |
| Other Names: | FLS0116MXCT |
| Voltage - Supply (Min): | - |
| Voltage - Output: | - |
| Number of Outputs: | 1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
Introduce
We can supply FLS0116MX , send us a request quote to request FLS0116MX pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FLS0116MX.The price and lead time for FLS0116MX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FLS0116MX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





