Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FLNR040.T with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FLNR040.T with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FLNR040.T
| Part No | FLNR040.T |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE CARTRIDGE 40A 250VAC/125VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Applications: | Electrical, Industrial |
|---|---|
| Package / Case: | Cartridge, Non-Standard |
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Cartridge |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 200kA AC, 20kA DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.811" Dia x 3.000" L (20.60mm x 76.20mm) |
| Series: | POWR-GARD® FLNR |
| Class: | RK5 |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | F1032 FLNR 40 FLNR040 FLNR040T |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Features: | - |
| Approvals: | CE, CSA, QPL, UL |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 40A |
Introduce
We can supply FLNR040.T , send us a request quote to request FLNR040.T pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FLNR040.T.The price and lead time for FLNR040.T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FLNR040.T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for FLNR040.T
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
FLNR.100T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CRTRDGE 100MA 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR.125T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CRTRDGE 125MA 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR.150T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CRTRDGE 150MA 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR.200T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CRTRDGE 200MA 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR.250T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CRTRDGE 250MA 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR.300T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CRTRDGE 300MA 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR.400T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CRTRDGE 400MA 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR.500T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CRTRDGE 500MA 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR.600T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CRTRDGE 600MA 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR.800T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CRTRDGE 800MA 250VAC/125VDC | RFQ >> |
| FLNR001.T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 1A 250VAC/125VDC | RFQ >> | |
| FLNR002.T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 2A 250VAC/125VDC | RFQ >> | |
![]() |
FLNR003.T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 3A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR004.T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 4A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
| FLNR005.T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 5A 250VAC/125VDC | RFQ >> | |
![]() |
FLNR006.T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 6A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR007.T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 7A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR008.T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 8A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR009.T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 9A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR01.4T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CRTRDGE 1.4A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR01.5T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CRTRDGE 1.5A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR01.6T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CRTRDGE 1.6A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR01.8T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CRTRDGE 1.8A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR010.T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 10A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR012.T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 12A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
| FLNR015.T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 15A 250VAC/125VDC | RFQ >> | |
![]() |
FLNR02.5T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CRTRDGE 2.5A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR02.8T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CRTRDGE 2.8A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
| FLNR020.T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 20A 250VAC/125VDC | RFQ >> | |
![]() |
FLNR025.T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 25A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR03.2T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CRTRDGE 3.2A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR03.5T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CRTRDGE 3.5A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
| FLNR030.T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 30A 250VAC/125VDC | RFQ >> | |
![]() |
FLNR035.T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 35A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR035.TXID | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 35A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR04.5T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CRTRDGE 4.5A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR040.T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 40A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR040.TXID | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 40A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR045.T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 45A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR045.TXID | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 45A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR05.6T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CRTRDGE 5.6A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR050.T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 50A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR050.TXID | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 50A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR060.T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 60A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR060.TXID | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 60A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR07.5T | Hamlin / Littelfuse | FUSE CRTRDGE 7.5A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR070.V | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 70A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR070.VXID | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 70A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR075.V | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 75A 250VAC/125VDC | RFQ >> |
![]() |
FLNR080.V | Hamlin / Littelfuse | FUSE CARTRIDGE 80A 250VAC/125VDC | RFQ >> |





