Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FGR0H474ZF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FGR0H474ZF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FGR0H474ZF
| Part No | FGR0H474ZF |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP SUPER .47F 5.5V RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 120 Ohm @ 1kHz |
|---|---|
| Tolerance: | -20%, +80% |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 470mF (EDLC) Supercapacitor 5.5V Radial, Can 120 Ohm @ 1kHz |
| Termination: | PC Pins |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.709" (18.00mm) |
| Voltage - Rated: | 5.5V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.200" (5.08mm) |
| Size / Dimension: | 0.571" Dia (14.50mm) |
| Series: | FGR |
| Other Names: | 399-17198 |
| Capacitance: | 470mF |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply FGR0H474ZF , send us a request quote to request FGR0H474ZF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FGR0H474ZF.The price and lead time for FGR0H474ZF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FGR0H474ZF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





