Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EP11FPD1SAPE(T&R) with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EP11FPD1SAPE(T&R) with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EP11FPD1SAPE(T&R)
| Part No | EP11FPD1SAPE(T&R) |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Electrical Life: | 60,000 Cycles |
| Termination Style: | Gull Wing |
| Panel Cutout Dimensions: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Ingress Protection: | IP57 - Dust Protected, Waterproof |
| Color - Actuator/Cap: | White |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 0.4VA (AC/DC) |
| Circuit: | SPST-NO |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch SPST-NO Standard Surface Mount, Right Angle |
| Actuator Type: | Round, Plunger, Flush |
| Series: | EP |
| Voltage Rating - DC: | 20V |
| Type: | Standard |
| Other Names: | *EP11FPD1SAPE(T&R) CKN9051CT |
| Voltage Rating - AC: | 20V |
Introduce
We can supply EP11FPD1SAPE(T&R) , send us a request quote to request EP11FPD1SAPE(T&R) pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EP11FPD1SAPE(T&R).The price and lead time for EP11FPD1SAPE(T&R) depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EP11FPD1SAPE(T&R).We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








