Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EM250502V with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EM250502V with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EM250502V
| Part No | EM250502V |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | TERM BLOCK 16A 300V 12-26AWG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Screw Thread: | M3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Clamp Material - Plating: | - |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Wire Termination: | Screw - Rising Cage Clamp |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Features: | Interlocking (Side) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Number of Levels: | 1 |
| Screw Material - Plating: | Steel - Zinc Plated |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Mating Orientation: | Horizontal with Board |
| Current: | 16A |
| Voltage: | 300V |
| Detailed Description: | 2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole |
| Torque - Screw: | 0.79 Nm (7.0 Lb-In) |
| Color: | - |
| Series: | Euro-Mag EM2505 |
| Other Names: | 283-4439 EM250502V-ND |
| Wire Gauge: | 12-26 AWG |
| Contact Material - Plating: | Brass - Tin Plated |
| Positions Per Level: | 2 |
Introduce
We can supply EM250502V , send us a request quote to request EM250502V pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EM250502V.The price and lead time for EM250502V depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EM250502V.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






