Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EJ16146S16 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EJ16146S16 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EJ16146S16
| Part No | EJ16146S16 |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Description | BOX S STEEL NATURAL 16"L X 14"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Height: | 6.000" (152.40mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box with Mounting Flange |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box with Mounting Flange Metal, Stainless Steel Natural Hinged Door, Lid 16.000" L x 14.000" W (406.40mm x 355.60mm) X 6.000" (152.40mm) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Weight: | 21 lbs (9.5kg) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | IP66, NEMA 3R,4,4X,12,13, UL-508 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 16.000" L x 14.000" W (406.40mm x 355.60mm) |
| Color: | Natural |
| Series: | Eclipse Junior |
| Thickness: | 16 Gauge |
| Material: | Metal, Stainless Steel |
| Design: | Hinged Door, Lid |
| Features: | Interior Panels, Stainless Steel Hinges |
| Area (L x W): | 224 in² (1445 cm²) |
Introduce
We can supply EJ16146S16 , send us a request quote to request EJ16146S16 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EJ16146S16.The price and lead time for EJ16146S16 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EJ16146S16.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






