Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EDZ1550/11 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EDZ1550/11 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EDZ1550/11
| Part No | EDZ1550/11 |
|---|---|
| Manufacturer | On-Shore Technology, Inc. |
| Description | TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.81MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Material Flammability Rating: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Screw Size: | - |
| Housing Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Contact Tail Length: | - |
| Termination Style: | Screw |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Ingress Protection: | - |
| Pitch: | 0.150" (3.81mm) |
| Contact Mating Finish: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 105°C |
| Contact Material: | Copper Tin Alloy |
| Number of Levels: | 1 |
| Voltage - UL: | 300V |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Header Orientation: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Wire Strip Length: | 7mm |
| Detailed Description: | 11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Torque - Screw: | 0.4 Nm (3.5 Lb-In) |
| Plug Wire Entry: | - |
| Color: | Green |
| Series: | EDZ1550 |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 16-28 AWG |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Other Names: | ED1969 EDZ155011 |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 1.5mm² |
| Number of Positions: | 11 |
| Insulation Height: | - |
| Positions Per Level: | 11 |
Introduce
We can supply EDZ1550/11 , send us a request quote to request EDZ1550/11 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EDZ1550/11.The price and lead time for EDZ1550/11 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EDZ1550/11.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






