Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ED3PB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ED3PB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ED3PB
| Part No | ED3PB |
|---|---|
| Manufacturer | Hoffmann |
| Description | BOX STEEL GRAY 7.99"L X 4.02"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Height: | 2.756" (70.00mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box with Mounting Flange |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box with Mounting Flange Metal, Steel Gray Cover Included 7.992" L x 4.016" W (203.00mm x 102.00mm) X 2.756" (70.00mm) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Weight: | 2.4 lbs (1.1kg) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | IP66, NEMA 4,12,13, UL-508A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 7.992" L x 4.016" W (203.00mm x 102.00mm) |
| Color: | Gray |
| Series: | - |
| Thickness: | 16 Gauge |
| Other Names: | 1441-1493 57720 |
| Material: | Metal, Steel |
| Design: | Cover Included |
| Features: | Pushbutton Holes - 3 |
| Area (L x W): | 32.1 in² (207 cm²) |
Introduce
We can supply ED3PB , send us a request quote to request ED3PB pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ED3PB.The price and lead time for ED3PB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ED3PB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





