Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E4C-LS35 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy E4C-LS35 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
E4C-LS35
| Part No | E4C-LS35 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | DIFFUSE ULTRASONIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Sensor Type: | Ultrasonic |
|---|---|
| Package / Case: | Cylinder, Threaded - M18 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Ultrasonic Proximity Sensor 3.937" ~ 13.78" (100mm ~ 350mm) IP66 Cylinder, Threaded - M18 |
| Voltage - Supply: | - |
| Shielding: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Termination Style: | Cable |
| Sensing Distance: | 3.937" ~ 13.78" (100mm ~ 350mm) |
| Material - Body: | Plastic |
| Indicator: | LED |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | E4C |
| Response Frequency: | 20Hz |
| Other Names: | E4CLS35 |
| Ingress Protection: | IP66 |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Output Type: | - |
Introduce
We can supply E4C-LS35 , send us a request quote to request E4C-LS35 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number E4C-LS35.The price and lead time for E4C-LS35 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part E4C-LS35.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






