Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DJ-503 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DJ-503 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DJ-503
| Part No | DJ-503 |
|---|---|
| Manufacturer | AlfaMag Electronics (AMGIS) |
| Description | INDUCT ARRAY 2 COIL 25UH T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Inductance - Connected In Series: | 100µH |
|---|---|
| DC Resistance (DCR) - Parallel: | 13 mOhm Max |
| Tolerance: | ±15% |
| Height: | 1.161" (29.50mm) |
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tray |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Unshielded 2 Coil Inductor Array 100µH Inductance - Connected in Series 25µH Inductance - Connected in Parallel 13 mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 6A Radial |
| Shielding: | Unshielded |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Current Rating - Parallel: | 6A |
| Ratings: | - |
| Number of Coils: | 2 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current Rating - Series: | 3A |
| Size / Dimension: | 1.043" L x 0.531" W (26.50mm x 13.50mm) |
| Series: | DJ |
| Inductance - Connected In Parallel: | 25µH |
| DC Resistance (DCR) - Series: | 52 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
Introduce
We can supply DJ-503 , send us a request quote to request DJ-503 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DJ-503.The price and lead time for DJ-503 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DJ-503.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





