Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DA56-51ZGWA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DA56-51ZGWA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DA56-51ZGWA
| Part No | DA56-51ZGWA |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | DISPLAYS PANEL 2DIGIT 8LED GREEN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Power Dissipation (Max): | 102.5mW |
|---|---|
| Package / Case: | 18-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Packaging: | Tube |
| Millicandela Rating: | 188mcd |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Green 7-Segment 2 Character Common Anode 3.3V 20mA 0.670" H x 0.984" W x 0.270" D (17.02mm x 25.00mm x 6.86mm) 18-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Number of Characters: | 2 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.670" H x 0.984" W x 0.270" D (17.02mm x 25.00mm x 6.86mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.56" (14.22mm) |
| Color: | Green |
| Series: | - |
| Other Names: | Q9764351 |
| Wavelength - Peak: | 515nm |
| Display Type: | 7-Segment |
| Current - Test: | 20mA |
| Common Pin: | Common Anode |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.3V |
Introduce
We can supply DA56-51ZGWA , send us a request quote to request DA56-51ZGWA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DA56-51ZGWA.The price and lead time for DA56-51ZGWA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DA56-51ZGWA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





