Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D4NS-3AD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy D4NS-3AD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
D4NS-3AD
| Part No | D4NS-3AD |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | SWITCH SAFETY DPST 3A 240V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 1,000,000 Cycles |
| Operating Position: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Actuator Type: | Panel Disconnect |
| Switch Function: | On-Off, Off-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 500,000 Cycles |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Overtravel: | - |
| Pretravel: | 0.248" (6.3mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | D4NS |
| Release Force: | 1530gf |
| Operating Force: | 3059gf |
| Other Names: | 11027-0056 D4NS3AD |
| Differential Travel: | - |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Voltage Rating - AC: | 240V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 70°C |
| Current Rating: | 3A (AC) |
| Circuit: | DPST-NO/NC |
Introduce
We can supply D4NS-3AD , send us a request quote to request D4NS-3AD pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number D4NS-3AD.The price and lead time for D4NS-3AD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part D4NS-3AD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





