Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D-300-03 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy D-300-03 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
D-300-03
| Part No | D-300-03 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | HEAT SHRINK CAP FOR SPLICE .36" |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Large Diameter Supplied: | 0.360" (9.14mm) |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Heat Shrink Cap, Splice Encapsulation Black |
| Small Recovered Length: | - |
| Small Diameter Recovered: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Small Diameter Supplied: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Total Length Supplied: | 1.300" (33.02mm) |
| Color: | Black |
| Series: | D-300 |
| Type: | Cap, Splice Encapsulation |
| Other Names: | 610016-000 |
| Material: | Polyolefin (PO), Irradiated |
| Total Length Recovered: | - |
| Shell Size - Insert: | - |
| Features: | Flame Retardant, Sealing Sleeve |
| Large Diameter Recovered: | 0.180" (4.57mm) |
| Large Recovered Length: | - |
Introduce
We can supply D-300-03 , send us a request quote to request D-300-03 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number D-300-03.The price and lead time for D-300-03 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part D-300-03.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





