Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CTN1.00NT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CTN1.00NT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CTN1.00NT
| Part No | CTN1.00NT |
|---|---|
| Manufacturer | Techflex |
| Description | SLEEVING 1" X 114' NATURAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Length: | 114' (34.75m) |
|---|---|
| Liquid Protection: | - |
| Diameter - Inside, Non-Expanded: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Material Flammability Rating: | - |
| Diameter - Outside, Non-Expanded: | 1.000" (25.40mm) |
| Abrasion Protection: | Abrasion and Cut Resistant |
| Type Attributes: | Expandable |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Environment Protection: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Wall Thickness: | 0.030" (0.76mm) |
| Color: | Natural |
| Series: | Cotton Sleeve |
| Width: | - |
| Type: | Sleeving |
| Material: | Cotton |
| Diameter - Inside, Expanded: | 1.250" (31.75mm) |
| Features: | Clean Cut |
| Operating Temperature: | - |
| Heat Protection: | - |
Introduce
We can supply CTN1.00NT , send us a request quote to request CTN1.00NT pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CTN1.00NT.The price and lead time for CTN1.00NT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CTN1.00NT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





