Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CR14250SET-FT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CR14250SET-FT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CR14250SET-FT
| Part No | CR14250SET-FT |
|---|---|
| Manufacturer | FDK America |
| Description | BATTERY LITHIUM 3V CR14250 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Discharge Rate: | 0.5mA |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Detailed Description: | CR14250 Lithium 3V Battery Non-Rechargeable (Primary) |
| Battery Chemistry: | Lithium |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Weight: | 9g |
| Shipping Info: | Due to restrictions, only ground shipment is allowed. |
| Voltage - Rated: | 3V |
| Termination Style: | PC Pin (Horizontal Mount) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.57" Dia x 0.98" H (14.5mm x 25.0mm) |
| Series: | - |
| Battery Cell Size: | CR14250 |
| Other Names: | CR14250SE-FT CR14250SETFT SY606 |
| Capacity: | 850mAh |
Introduce
We can supply CR14250SET-FT , send us a request quote to request CR14250SET-FT pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CR14250SET-FT.The price and lead time for CR14250SET-FT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CR14250SET-FT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







