Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C8C8 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C8C8 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
C8C8
| Part No | C8C8 |
|---|---|
| Manufacturer | Hoffmann |
| Description | CONSOLE STEEL GRAY 7.99"LX7.99"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Height: | 7.087" (180.00mm) |
|---|---|
| Container Type: | Console |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Console Metal, Steel Gray Hinged Lid, Slanted Top 7.992" L x 7.992" W (203.00mm x 203.00mm) X 7.087" (180.00mm) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Weight: | 6 lbs (2.7kg) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | IP65, NEMA 12, 13, UL-508A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 7.992" L x 7.992" W (203.00mm x 203.00mm) |
| Color: | Gray |
| Series: | - |
| Thickness: | 14 Gauge |
| Other Names: | 1441-1395 |
| Material: | Metal, Steel |
| Design: | Hinged Lid, Slanted Top |
| Features: | Sealing Gasket |
| Area (L x W): | 63.9 in² (412 cm²) |
Introduce
We can supply C8C8 , send us a request quote to request C8C8 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C8C8.The price and lead time for C8C8 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part C8C8.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





