Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BS-1225-PC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BS-1225-PC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BS-1225-PC
| Part No | BS-1225-PC |
|---|---|
| Manufacturer | MPD (Memory Protection Devices) |
| Description | HOLDER BATT COIN 12.5MM VERT MNT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | PCB, Through Hole |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Battery Series: | 1216, 1220, 1225 |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Style: | Holder (Open) |
| Series: | - |
| Number of Cells: | 1 |
| Battery Cell Size: | Coin, 12.5mm |
| Other Names: | BS1225PC |
| Battery Type, Function: | Coin Cell, Holder |
| Height Above Board: | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 200°C |
Introduce
We can supply BS-1225-PC , send us a request quote to request BS-1225-PC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BS-1225-PC.The price and lead time for BS-1225-PC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BS-1225-PC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







