Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APT50N60JCCU2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy APT50N60JCCU2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
APT50N60JCCU2
| Part No | APT50N60JCCU2 |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | MOSFET N-CH 600V 50A SOT-227 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 600V |
|---|---|
| Power Dissipation (Max): | 290W (Tc) |
| Package / Case: | SOT-227-4, miniBLOC |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | SOT-227 |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 3.9V @ 3mA |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | N-Channel 600V 50A (Tc) 290W (Tc) Chassis Mount SOT-227 |
| FET Feature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 32 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| FET Type: | N-Channel |
| Series: | - |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 50A (Tc) |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 6800pF @ 25V |
| Vgs (Max): | ±20V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 45 mOhm @ 22.5A, 10V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 150nC @ 10V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply APT50N60JCCU2 , send us a request quote to request APT50N60JCCU2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number APT50N60JCCU2.The price and lead time for APT50N60JCCU2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part APT50N60JCCU2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






