Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AHE6X6X4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AHE6X6X4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AHE6X6X4
| Part No | AHE6X6X4 |
|---|---|
| Manufacturer | Hoffmann |
| Description | BOX STEEL GRAY 5.98"L X 5.98"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Height: | 4.016" (102.00mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box Metal, Steel Gray Hinged Door, Lid 5.984" L x 5.984" W (152.00mm x 152.00mm) X 4.016" (102.00mm) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Weight: | 3.4 lbs (1.5kg) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | IP30, NEMA 1, UL-50, 50E |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 5.984" L x 5.984" W (152.00mm x 152.00mm) |
| Color: | Gray |
| Series: | - |
| Thickness: | - |
| Other Names: | 1441-1292 51050 |
| Material: | Metal, Steel |
| Design: | Hinged Door, Lid |
| Features: | Wall Mount |
| Area (L x W): | 35.8 in² (231 cm²) |
Introduce
We can supply AHE6X6X4 , send us a request quote to request AHE6X6X4 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AHE6X6X4.The price and lead time for AHE6X6X4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AHE6X6X4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





