Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AH75536559-A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AH75536559-A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AH75536559-A
| Part No | AH75536559-A |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 10,000,000 Cycles |
| Operating Position: | 0.602" (15.3mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Lever, Straight |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Overtravel: | 0.087" (2.2mm) |
| Pretravel: | 0.296" (7.5mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | AH7 |
| Release Force: | 15gf |
| Operating Force: | 90gf |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Differential Travel: | 0.086" (2.2mm) |
| Ingress Protection: | - |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 80°C |
| Current Rating: | 15A (AC), 600mA (DC) |
| Circuit: | SPST-NC |
Introduce
We can supply AH75536559-A , send us a request quote to request AH75536559-A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AH75536559-A.The price and lead time for AH75536559-A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AH75536559-A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for AH75536559-A
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
AH75503569-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75503609-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75504569-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 10A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75504609-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 10A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75505559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH755059-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75506559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH755069-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75507559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH755079-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75513569-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75513609-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75514569-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 10A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75514609-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 10A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75515559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH755159-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75516559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH755169-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75517559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH755179-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75523569-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75523609-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75524569-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 10A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75525559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH755259-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75526559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH755269-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75527559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH755279-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75533569-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75533609-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75534569-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 10A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75534609-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 10A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75535559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH755359-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75536559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH755369-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75537559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75543569-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75543609-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75544569-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 10A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75544609-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 10A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75545559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH755459-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75546559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH755469-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75547559-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH755479-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75553569-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
AH75553609-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5A 250V | RFQ >> |





