Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC) > AD7805BRS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AD7805BRS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AD7805BRS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AD7805BRS
| Part No | AD7805BRS |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC DAC 10BIT QUAD PARALL 28-SSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Reference Type: | External, Internal |
|---|---|
| Package / Case: | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Settling Time: | 4µs |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 28-SSOP |
| Number of D/A Converters: | 4 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 10 Bit Digital to Analog Converter 4 28-SSOP |
| Voltage - Supply, Digital: | 3 V ~ 5.5 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Number of Bits: | 10 |
| INL/DNL (LSB): | ±3 (Max), ±0.125 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | AD7805 |
| Voltage - Supply, Analog: | 3 V ~ 5.5 V |
| Data Interface: | Parallel |
| Architecture: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Output Type: | Voltage - Buffered |
| Differential Output: | No |
Introduce
We can supply AD7805BRS , send us a request quote to request AD7805BRS pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AD7805BRS.The price and lead time for AD7805BRS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AD7805BRS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





